Zapachy na dzień i na wieczór

Perfumy kategoryzować można zważając na różne czynniki – wyróżniamy perfumy damskie i męskie, zapachy należące do różnych grup np. aldehydowe czy orientalne, można podzielić je także ze względu na porę roku lub dnia, w których sprawdzają się dane zapachy.

Zapachy niektórych perfum określane są jako ciężkie – są to przede wszystkim kosmetyki zapachowe zawierające składniki o bardzo intensywnym aromacie, bardzo słodkie, korzenne lub orientalne. Tego rodzaju zapachy nie nadają się do stosowania na dzień, z tego względu, że ich intensywna woń może przeszkadzać współpracownikom lub innym osobom w naszym otoczeniu. W ciągu dnia sprawdzają się perfumy lekkie, których zapachy należą do grupy kwiatowej lub owocowej. To właśnie one mogą pozytywnie nastroić nas do rozpoczynającego się dnia poprzez wywoływane uczucia orzeźwienia i świeżości. Do pracy można także stosować subtelniejsze od perfum wody perfumowane lub toaletowe. Na toaletce kobiety ceniącej sobie dobry styl powinny spoczywać co najmniej 2 flakony perfum dostosowanych do pory dnia.

Wieczorami, podczas różnego rodzaju uroczystości i spotkań towarzyskich, sprawdzają się intrygujące perfumy o zapachach pudrowych, piżmowych i orientalnych. Wieczorami i zimą temperatury są nieco niższe niż w ciągu dnia i podczas cieplejszych pór roku, jest to odpowiedni czas na zapachowe szaleństwo. Wieczorowa pora daje dyspensę na perfumową ekstrawagancję i eksperymenty z zapachami intensywnymi – wówczas nie są one tak mocno odczuwane przez zmysł powonienia. Podczas wieczornych spotkań z ciężkich zapachów, które w ciągu dnia mogłyby być drażniące, można wydobyć to, co najlepsze. Jednak należy pamiętać o tym, że nawet wtedy trzeba zachować zdrowy rozsądek, aby nie przesadzić – już kilka kropel piżmowego eliksiru potrafi skutecznie uczynić z nas kogoś wyjątkowego i intrygującego.

Tak wygląda teoria dotycząca zapachów na dzień i na wieczór, w praktyce najlepsze perfumy, to takie, w których czujemy się wyjątkowo, a ich zapach sprawia nam przyjemność. Dobór odpowiednich perfum, to bardzo intymna sprawa, więc jeżeli lubimy w ciągu dnia pachnieć orientalnie – pozwólmy sobie czasem na szczyptę egoizmu i zaaplikujmy nosom współpracowników woń np. Kenzo – Jungle Elephant.